Czy kannabidiol pomaga na depresję? Jak kannabidiol działa na osoby z objawami depresji? Czy produkty konopne można łączyć z lekami na depresję? Stosowanie kannabidiolu przez osoby z depresją. Czy produkty konopne łagodzą objawy depresji?
Kannabinoidy vs depresja. Czy kannabidiol może być alternatywą dla środków farmakologicznych stosowanych przy depresji?
Olejki konopne – naturalny sposób na depresję
Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas, niestety, coraz częściej dotyczy również dzieci. Szacuje się, że w Polsce z depresją zmaga się około 2 miliony osób. Czy to precyzyjne dane? Raczej nie, ponieważ trudno ocenić, ile osób w ogóle nie zgłasza nigdzie swoich problemów i, co za tym idzie, nie podejmuje żadnego leczenia.
Dlaczego tak się dzieje, skoro depresja jest chorobą – w skrajnych przypadkach – śmiertelną?
Depresja – dlaczego ją ukrywamy?
Niestety, jesteśmy społeczeństwem o dość ograniczonej wiedzy na temat zaburzeń związanych z funkcjonowaniem psychiki i specyficznym traktowaniu tych zagadnień. Nie tylko choroby stricte psychiczne, ale również wszelkie dysfunkcje odbiegające od uznanych za “normalne” budzą w nas wstyd, zażenowanie i chęć ukrycia tego faktu przed światem.
W przypadku depresji jest to najgorsze z możliwych podejście, które przede wszystkim szkodzi osobie chorej, ale ma również negatywny wpływ na jej najbliższą rodzinę oraz współpracowników. Osoba z depresją nie poddająca się profesjonalnemu leczeniu odbiera sobie prawo do zdrowia i normalnego funkcjonowania, w którym powinno znaleźć się miejsce na radość, poczucie szczęścia i zadowolenie z dnia codziennego.
Dobra wiadomość jest taka, że rośnie świadomość społeczna na temat depresji
i niebezpieczeństw związanych z zaniedbaniem leczenia. Z całą pewnością dobrą pracę
w tym temacie robią osoby znane i lubiane np. aktorzy czy dziennikarze, którzy coraz częściej nie ukrywają swoich problemów zdrowotnych i mówią wprost o depresji, która stała się ich udziałem, mimo, że pozornie niczego im do szczęścia nie brakuje.
Czy produkty konopne można włączyć do terapii depresji?
Depresja jest trudnym przeciwnikiem, ale nie jesteśmy zupełnie bezbronni
i dysponujemy odpowiednimi narzędziami do walki z nią. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok na drodze ku zdrowiu, a na tym etapie ogromnie istotną kwestią jest pomoc najbliższych. Zrozumienie z ich strony, wsparcie oraz okazywanie, jak bardzo osoba chora jest dla nich ważna, to najlepsza podstawa do rozpoczęcia leczenia i dobra wróżba na przyszłość.
W leczeniu depresji ogromną rolę odgrywa psychoterapia, ale w większości przypadków wprowadzane jest również leczenie farmakologiczne. Leki przyjmuje się oczywiście pod kontrolą lekarza i ściśle według jego zaleceń.
Czy klasyczna terapia jest skuteczna? Jest to kwestia szalenie indywidualna, z całą pewnością należy liczyć się z faktem, że leczenie może potrwać kilka lub kilkanaście miesięcy, a nawet dłużej. Nie spodziewajmy się natychmiastowej, trwałej poprawy, chociaż jest oczywiście możliwa.
Każdy z nas jest inny, i u każdego leczenie może przebiegać inaczej, efekt końcowy zależy od wielu czynników.
Ostatnio – wraz z rosnącą popularnością produktów konopnych – coraz częściej słyszymy
o pozytywnym wpływie olejków konopnych na nasz organizm, również na chorych
z zaburzeniami depresyjnymi.
Czy kannabidiol naprawdę łagodzi objawy depresji i poprawia stan zdrowia osób z tą chorobą?
W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, więc znajdziesz w nim informacje na temat depresji oraz działania i właściwości kannabinoidów
( w tym kannabidiolu ) u chorych z tą chorobą.
Pamiętaj – depresja nie minie sama. Im wcześniej uzyskasz pomoc, tym szybciej wrócisz do zdrowia i ponownie będziesz mógł w pełni cieszyć się życiem.
Czym jest depresja? Krótka charakterystyka choroby – przyczyny, objawy, leczenie
Depresja jest poważnym, powszechnym zaburzeniem psychicznym. Często określana jest jako choroba duszy. Przychodzi niepostrzeżenie, bez ostrzeżenia i rozwija się powolutku zabierając człowiekowi coraz więcej z jego życia i tożsamości.
Depresja to nie tylko smutek i obniżenie nastroju, to wiele poważniejszych objawów
i dysfunkcji, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Najczęściej wymieniane przyczyny depresji:
- silny, długotrwały stres
- wydarzenie o negatywnych emocjach i dużym znaczeniu dla chorego ( np. śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy )
- zmiany hormonalne, dotyczą głównie kobiet ( po porodzie, w okresie menopauzy)
- uzależnienia ( narkotyki, alkohol )
- niektóre leki ( np. podawane w chorobach układu nerwowego)
- niektóre choroby sprzyjają wystąpieniu depresji – niedoczynność tarczycy, cukrzyca, astma.
Depresja dotyka i dezorganizuje każdy aspekt życia chorego – wpływa negatywnie na zdrowie fizyczne, sen, pracę zawodową, kontakty rodzinne i relacje z otoczeniem. Wszystko ogranicza, aby w konsekwencji zabrać – jeśli jej na to pozwolimy.
Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza? Pomyśl o depresji, jeśli obniżony nastrój utrzymuje się ponad dwa tygodnie, a ponad to zauważasz u siebie:
- ciągły smutek, apatię, brak radości, przygnębienie, pesymizm, niepokój
- jesteś rozdrażniony, płaczliwy i często dopada Cię nieuzasadniona zmiana nastroju
- gorzej śpisz, masz problemy z zaśnięciem, wybudzasz się w ciągu nocy lub nad ranem i nie możesz ponownie zasnąć
- spadek energii, spowolnienie
- brak potrzeby dbania o siebie, zaniedbania w kwestii higieny
- problemy z koncentracją, pamięcią i podejmowaniem decyzji
- brak apetytu lub nadmierne objadanie się
- brak zainteresowania otoczeniem, bieżącymi sprawami, wszystkim tym, co dotychczas było dla Ciebie ważne
- nic Cię nie cieszy, humoru nie poprawia ani ulubiona muzyka, ani zabawa czy spacer z psem ( o ile w ogóle wyjdziesz z domu!)
- rezygnujesz z przyjemności – spaceru, hobby, treningu, w niczym nie widzisz sensu
- nie cieszy Cię ani wyjazd, ani spotkanie z przyjaciółmi, starasz się unikać takich okazji
- jesteś nieustannie zdenerwowany
- czujesz pustkę, beznadziejność egzystencji, straciłeś poczucie własnej wartości
- odczuwasz bóle brzucha, głowy, mięśni, wszystko Cię boli
- rano przeraża Cię kolejny dzień, toczysz walkę ze sobą, aby w ogóle wstać z łóżka, czasem nie wstajesz
- myśli o śmierci, myśli samobójcze.
Należy pamiętać, że wiele osób z depresją wydaje się funkcjonować zupełnie normalnie, ale to tylko pozory i złudne wrażenie. Baczny obserwator ( bliska osoba) powinien zauważyć niepokojące objawy i różnicę w zachowaniu chorego.
Objawy depresji dotyczą zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej, i w żadnym wypadku nie wolno ich lekceważyć. Nieleczona depresja prowadzi do znacznego pogorszenia stanu zdrowia – spadku odporności, chorób sercowo – naczyniowych, a nawet udaru. Natomiast pogorszenie stanu psychicznego i stopniowe ( nieleczone) pogłębianie się negatywnych emocji może zakończyć się próbą samobójczą.
Jak leczyć depresję?
Najskuteczniejszą metodą leczenia depresji jest połączenie psychoterapii z dobrze dobraną farmakoterapią. Oprócz tego poszukuje się naturalnych metod wspierających leczenie i tutaj swoje miejsce znalazły produkty konopne.
W jaki sposób kannabidiol zmniejsza objawy depresji?
Jako jedną z przyczyn powstawania zaburzeń depresyjnych uważa się niedobór anandamidu.
Czym jest anandamid?
Anandamid jest jednym z kannabinoidów wytwarzanych przez nasz organizm. Określa się je jako endokannabinoidy, w odróżnieniu od fitokannabinoidów, czyli substancji pochodzenia roślinnego, w przypadku kannabidiolu – konopnego.
Anandamid reguluje wiele reakcji zachodzących w organizmie i jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg takich procesów fizjologicznych jak m.in. sen, łaknienie, ból, pamięć, koncentracja, metabolizm, zdolność organizmu do regeneracji, nastrój.
Anandamid wytwarzany jest przez mózg jakby “ na życzenie”, czyli w zależności od potrzeb i zagrożenia zdrowotnego. Organizm nie posiada zapasów tej substancji i w przypadku zwiększonego zapotrzebowania, jakim jest np. stanu zapalny, uraz czy zakażenie drobnoustrojami chorobotwórczymi najczęściej dochodzi do jego deficytu. Czy w takiej sytuacji możemy w jakiś sposób wspomóc organizm w walce z patogenem?
Otóż możemy, ponieważ dysponujemy substancją pochodzenia roślinnego, która wykazuje właściwości identyczne jak endokannabinoidy. Mamy na myśli oczywiście kannabidiol pozyskiwany z roślin konopi siewnych, który oddziałując na receptory układu endokannabinoidowego doskonale zastępuje anandamid.
Kannabidiol idealnie uzupełnia braki endokannabinoidów, ale możemy to zrobić również we własnym zakresie.Jak? Przede wszystkim poprzez aktywność fizyczną, ale pomaga również masaż oraz gorzka czekolada.
Odpowiedni poziom anandamidu jest ważny, ponieważ jego niskie stężenie może powodować wystąpienie objawów charakterystycznych dla depresji.
Praktyczne zastosowanie kannabidiolu przez coraz większą grupę zwolenników produktów konopnych potwierdza, że substancja ta posiada potencjał terapeutyczny niezbędny do zwalczania objawów depresji.
Olejki konopne na depresję
Produkty konopne z zawartością kannabidiolu coraz chętniej stosowane są do leczenia wielu schorzeń, w tym również depresji. Kannabidiol pozyskiwany z roślin konopi –
w przeciwieństwie do leczniczej marihuany – jest zupełnie legalny i dostępny bez recepty.
Kannabidiol dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym pomaga łagodzić objawy towarzyszące wielu chorobom. Wykazuje m.in. działanie przeciwutleniające, przeciwbólowe, przeciwdepresyjne i przeciwzapalne. Sprawdza się również
w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, dzięki czemu znajduje zastosowanie np.
w leczeniu przewlekłych chorób neurologicznych, dolegliwości bólowych, bezsenności
i właśnie depresji.
Ponad to kannabidiol doskonale poprawia nastrój – działa antystresowo i antylękowo oraz reguluje dobowy rytm snu, co przy depresji ma ogromne znaczenie, gdyż zaburzenia snu są jednym z jej objawów.
Czy kannabidiol może zastąpić tradycyjne środki farmakologiczne stosowane przy depresji?
Zdecydowanie NIE.
Kannabidiol sam w sobie nie jest lekiem, może wspierać klasyczną terapię, ale nie powinien jej zastąpić.
Kannabidiol wzmacnia organizm, przywraca jego równowagę biologiczną, niweluje wiele patologicznych objawów i ma korzystny wpływ na poprawę komfortu życia.
Silny organizm, w którym zachodzą prawidłowe procesy fizjologiczne, łatwiej radzi sobie z potencjalnym zagrożeniem i w tym należy dostrzegać moc kannabidiolu.
Pamiętaj, nigdy nie rezygnuj samodzielnie z przyjmowanych leków!!
Tylko lekarz może zdecydować o włączeniu olejków konopnych do terapii oraz ocenić ryzyko reakcji z innymi lekami, które przyjmujesz.
Kannabidiol może wpływać na metabolizm przyjmowanych środków farmakologicznych, przez co stwarza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zagrażających Twojemu zdrowiu.
Zapraszamy do lektury naszego wcześniejszego artykułu
“ Olejek z konopi a inne leki”
z którego dowiesz się, z jakimi lekami nie powinno się łączyć kannabidiolu.
Czy lekarze polecają kannabidiol przy depresji?
Odpowiedź brzmi – TAK.
Produkty konopne są coraz częściej polecane przez specjalistów, mimo, że oficjalnie nie są kwalifikowane jako lek. Wielu lekarzy nie widzi przeciwwskazań do uzupełnienia terapii kannabidiolem, za to dostrzegają jego niewątpliwe zalety:
- jest produktem naturalnym pochodzenia roślinnego
- wykazuje właściwości tożsame z substancjami wytwarzanymi przez organizm
- dzięki swoim właściwościom jest doskonale tolerowany i przyswajalny przez organizm, nie uczula
- nie można go przedawkować – w przypadku przyjmowania zbyt dużych ilości należy spodziewać się jedynie skutków ubocznych, które nie zagrażają zdrowiu i życiu chorego, a jedynie doprowadzają do chwilowego dyskomfortu i pogorszenia samopoczucia, objawy te znikają po redukcji stężenia
i dawkowania - jako substancja naturalna nie obciąża wątroby, mimo, że w przypadku depresji wymagane jest stosowanie wysokich stężeń olejków.
Warto zdecydować się na przyjmowanie kannabidiolu, ponieważ jest to w pełni bezpieczny produkt, który nie zaszkodzi, a może przynieść doskonałe efekty terapeutyczne.
Olejki konopne full spectrum do walki z depresją
Na zaburzenia depresyjne optymalnym wyborem jest wysokiej jakości olejek full spectrum, czyli zawierający wszystkie wartościowe substancje obecne w konopiach.
Depresja stawia wysokie wymagania wobec stosowanych środków, a olejki wysokiej jakości zapewniają najwyższą skuteczność.
Olejek konopny to nie tylko kannabidiol, to wiele innych kannabinoidów oraz terpenów
i flawonoidów, których obecność ma ogromny wpływ na siłę i zasięg działania olejku. Dlaczego?
Otóż ma tu miejsce tzw. synergia kannabinoidów, czyli wzajemne wzmacnianie swoich terapeutycznych właściwości przez wszystkie składniki olejku. Olejek full spectrum wykazuje o wiele silniejsze działanie niż np. izolat jednego kannabinoidu, który pozbawiony jest właściwości prozdrowotnych innych związków.
Mówiąc inaczej – aktywność kannabinoidów wzrasta, gdy występują razem.
Warto również wspomnieć, że terpeny i flawonoidy obecne w konopiach przyczyniają się do podniesienia poziomu serotoniny traktowanej jako naturalny antydepresant.
Serotonina ma wpływ na kondycję ludzkiej psychiki, m.in.zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów lękowych.
Kannabidiol o wyższym stężeniu – zalecany przy objawach depresji – wpływa na receptory serotoniny i zapewnia im prawidłowe działanie, co w znacznym stopniu oddala ryzyko wystąpienia objawów depresji.
Natomiast u osób, u których depresja trwa już od dłuższego czasu kannabidiol skutecznie hamuje postępowanie choroby i rozwój poważnych dolegliwości.
Kannabidiol a jakość snu w depresji
U chorych z depresją cykl snu przeważnie jest zaburzony. Najczęściej mamy do czynienia z bezsennością, która powoduje pogorszenie nastroju i samopoczucia, potęguje odczuwanie dolegliwości somatycznych, zwiększa nerwowość oraz nasila stany lękowe. Generalnie bezsenność znacznie obniża komfort życia i pogarsza ogólny stan zdrowia.
Kłopoty z zaśnięciem oraz częste wybudzanie w ciągu nocy znacznie utrudniają regenerację organizmu i prawidłowe funkcjonowanie.
Kannabidiol w widoczny sposób poprawia jakość snu – ułatwia zasypianie i zapewnia ciągły, nieprzerwany sen. Olejki konopne mają właściwości uspokajające, wyciszające, rozluźniające i relaksujące, pomagają zachować równowagę emocjonalną, co u osób
z depresją daje wyjątkowo dobre efekty terapeutyczne i przynosi dużo korzyści zdrowotnych.
Masz pytania i potrzebujesz pomocy oraz fachowej porady? Zapraszamy na bezpłatną konsultację, w czasie której uzyskasz niezbędne informacje na temat działania i dawkowania olejków konopnych.