Koszyk

Darmowa dostawa już od 249 PLN

✈ Wysyłka nawet w 20 minut od złożenia zamówienia

Olejek z konopi a inne leki

Czy olejek konopny można łączyć z lekami? Z jakimim lekami nie  łączyć kannabidiolu? Interakcje oleju z  konopi z innymi lekami. Kannabidiol (CBD) a inne leki. Kto nie powinien używać olejków z konopi? Czy kannabinoidy są bezpieczne?

Olejek z konopi a inne leki  

Zacznijmy od pytania,  które większość z nas zadaje sobie odnośnie produktów pochodzących z konopii – czy są bezpieczne?

Czy kannabidiol zawarty w olejkach można stosować bez obawy, że zaszkodzi? 

WHO ( Światowa Organizacja Zdrowia ) uznała kannabidiol za związek bezpieczny dla ludzkiego organizmu –  łatwo przyswajalny, dobrze tolerowany i  nie powodujący negatywnych skutków ubocznych. Obecnie uważa się, że kannabidiol i inne kannabinoidy obecne w konopiach posiadają właściwości, które można wykorzystać w celu wspierania tradycyjnych metod leczenia. 

Naukowcy nie przestają badać właściwości oraz  sposobu działania kannabidiolu i innych kannabinoidów  na organizmy ssaków, a udostępniane opinii publicznej wyniki badań  pozwalają na lepsze poznanie mechanizmu działania tych związków oraz  ich potencjału terapeutycznego.

Każdy świadomy konsument powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że wszystkie substancje, które dostarczamy organizmowi ( nie tylko leki czy suplementy ), także te pochodzące z żywności mogą mieć wpływ ( i często mają! ) na metabolizm poszczególnych leków. Warto wiedzieć, że żywność uznawana powszechnie  za najzdrowszą, czyli  warzywa, owoce, zioła czy przyprawy również może zmieniać, np. osłabiać  działanie niektórych przyjmowanych medykamentów.

Często bardzo ważne dla prawidłowego działania leków jest nawet  to,  czym je popijamy. Najbezpieczniej jest używać w tym celu wody – według lekarzy i producentów leków to właśnie woda zapewnia optymalne wchłanianie i działanie substancji aktywnych zawartych w leku. 

Czy warto przyjmować kannabidiol? 

W przypadku substancji pochodzących z konopii w społeczeństwie funkcjonuje wiele całkowicie błędnych przekonań. Najważniejsze z nich dotyczy utożsamiania olejków konopnych z marihuaną i jej psychoaktywnym działaniem.  O tym, że jest zupełnie inaczej,
a marihuanę i kannabinoidy łączy jedynie konopne pochodzenie – z tym, że z różnych gatunków tej rośliny – można przeczytać w naszych  wcześniejszych  artykułach 

Olejek z konopi – co to jest i jak działa       

oraz 

Olejki konopne – co warto o nich wiedzieć

Zachęcamy do lektury.

 

Na pytanie, czy suplementować olejki konopne z kannabidiolem, odpowiadamy – zdecydowanie warto spróbować. Tak naprawdę niczym nie ryzykujesz, a korzyści mogą być bardzo duże. 

Oczywiście każdy organizm jest inny i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak akurat Twój  zareaguje na nową substancję. Warto jednak wiedzieć, że wśród konsumentów stosujących olejki konopne największą grupę stanowią osoby zadowolone z rezultatów suplementacji. 

Jak działa kannabidiol?

Badania naukowe oraz liczne opinie użytkowników potwierdzają korzystne działanie kannabidiolu w zakresie poprawy samopoczucia, jakości snu,  zmniejszenia poziomu stresu, a także jego  pozytywny wpływ na wiele dolegliwości utrudniających normalne, codzienne funkcjonowanie m.in. zmniejszenie zmęczenia. Kannabidiol w widoczny sposób  wzmacnia organizm oraz  wspiera klasyczne terapie na odczuwalnym przez pacjenta poziomie. 

Czym się kierować przy wyborze olejku konopnego? 

Pamiętaj, wybierz produkt sprawdzony i pewny, polecany przez użytkowników. Zanim kupisz sprawdź, czy posiada niezbędne badania laboratoryjne i certyfikaty. 

O jakości olejku decyduje brak zanieczyszczeń, sposób ekstrakcji oraz zawartość kannabidiolu i innych  kannabinoidów, terpenów i flawonoidów. Im większa zawartość wymienionych związków, tym lepsza synergia między nimi, co często przynosi spektakularny efekt terapeutyczny.

Synergiczne działanie kannabinoidów i innych związków obecnych w roślinie konopi polega na wzajemnym wzmacnianiu prozdrowotnych właściwości, dzięki czemu obserwujemy znacznie szerszy zakres terapeutyczny. 

Najbardziej wartościowe olejki określane są jako full spectrum. 

Czy olejki konopne z kannabidiolem mają skutki uboczne?  

Bezpieczeństwo stosowania kannabidiolu potwierdzone przez WHO jest jednym
z  czynników, który  w wielu krajach na świecie wpływa na łagodzenie  przepisów dotyczących używania preparatów pochodzenia konopnego, w tym również medycznej marihuany.

Liberalizacja dotyczy także rekreacyjnego stosowania konopi indyjskich ( to zupełnie inna odmiana konopi  niż ta, z której pozyskiwane są kannabinoidy używane do produkcji olejków). Nie mniej w Polsce do legalizacji marihuany jeszcze daleko i jest to temat na osobny artykuł.

Dzisiaj skupimy się na niezwykle istotnym zagadnieniu , czyli  – w jaki sposób kannabidiol może wpływać na  metabolizm przyjmowanych leków, i czy są medykamenty, których absolutnie nie powinniśmy łączyć  z kannabidiolem. 

Zanim przejdziemy do najważniejszego tematu, jeszcze tylko kilka słów o skutkach ubocznych kannabinoidów. Otóż kannabinoidy roślinne są  substancjami o właściwościach zbliżonych do związków wytwarzanych przez organizm, tzw. endokannabinoidów i dzięki temu organizm doskonale je przyswaja.

Przyjmowane doustnie, podjęzykowo, nie powodują skutków ubocznych. Niepożądane dolegliwości mogą wystąpić tylko w przypadku źle dobranej dawki, czytaj – zbyt wysokiej
i sprowadzają się do ewentualnych nudności, biegunki, suchości w ustach, nadmiernej senności czy  pogorszenia samopoczucia. 

Dawkowanie olejków konopnych

Odpowiednie dawkowanie jest ważne dla optymalnego działania olejku  – za obowiązującą zasadę przyjmuje się metodę prób i błędów, czyli modyfikowanie dawki wg własnego samopoczucia  i obserwacji organizmu. Przyjmowanie olejku konopnego rozpoczynamy więc od najmniejszych dawek zwiększając je stopniowo, aż do uzyskania planowanego efektu, czyli poprawy samopoczucia i ustąpienia lub zmniejszenia  niepożądanych  dolegliwości czy zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. 

Jak bezpiecznie stosować olejek konopny? 

Zachęcamy, aby przed rozpoczęciem suplementacji  olejkami  konopnymi
skonsultować się z lekarzem. Głównie dotyczy to osób przewlekle  chorych, które  na stałe przyjmują różne leki.
Warto zapytać lekarza o interakcje kannabidiolu z tymi lekami oraz  czy ich jednoczesne przyjmowanie jest zalecane i nie zaburzy dotychczasowej terapii. 

Może się  zdarzyć, że trafisz na lekarza nie znającego tematu, który nie będzie umiał udzielić merytorycznej odpowiedzi na Twoje pytanie. W takim przypadku poszukaj w sieci opinii innych lekarzy na temat  kannabidiolu i produktów z konopi i podejmij  decyzję samodzielnie kierując się posiadanymi informacjami oraz potrzebami swojego organizmu. 

Dużo praktycznych informacji znajdziesz również na grupach społecznościowych i forach,   gdzie pacjenci dzielą się własnymi doświadczeniami. 

Jaki wpływ ma kannabidiol na metabolizm  środków  farmakologicznych,  czyli – czy olejki konopne  można bezpiecznie  łączyć  z lekami? 

Jest to temat szalenie rozległy i złożony, bazujący na skomplikowanych reakcjach chemicznych zachodzących w organizmie, które nie dla każdego są zrozumiałe
i interesujące.

Postaramy się zatem  przekazać wyłącznie podstawowe, najistotniejsze informacje, które będą odpowiedzią na najczęściej zadawane  pytania  przez  osoby planujące rozpoczęcie  suplementacji olejkami konopnymi.

 

  • Olejek konopny to  nie lek, sprzedawany jest bez recepty, kupuj go tylko w sprawdzonych, profesjonalnych sklepach, które cieszą się pozytywną opinią klientów.
  • Nigdy nie odstawiaj samodzielnie  przyjmowanych leków –  olejki konopne nie zastąpią tradycyjnej terapii, one ją tylko  uzupełniają.
  • Każda substancja dostarczana do organizmu ulega metabolizmowi, główną rolę
   w  tych procesie odgrywa wątroba, jelita oraz właściwe enzymy.
  • Niektóre substancje wpływają na działanie tych enzymów, co skutkuje przyspieszeniem lub zwolnieniem metabolizmu, ma to bezpośredni wpływ na czas potrzebny do zmetabolizowania leku czy suplementu.
  • Enzym odpowiedzialny za metabolizm kannabinoidów, w tym kannabidiolu, bierze udział w metabolizmie ponad połowy leków przepisywanych podczas klasycznej terapii. Może to skutkować wolniejszym metabolizmem leków.
  • Wolniejszy metabolizm leku może  spowodować  jego nagromadzenie się
   w organizmie w ilości, która spotęguje jego działanie i wywoła skutki uboczne. 
  • Ważna jest kolejność przyjmowanych substancji – w pierwszej kolejności działaniu enzymów ulega substancja dostarczona organizmowi jako pierwsza. Przykładowo – jeśli przyjmiemy najpierw lek, a później olejek konopny, to najpierw do enzymu będzie miał dostęp lek, a metabolizm olejku i zawartych w nim kannabinoidów będzie wolniejszy.
  • Czas rozpadu kannabidiolu w organizmie wynosi 6 – 8 godzin, jest to informacja przydatna do planowania dobowego dawkowania  wszystkich przyjmowanych środków  i uniknięcia ewentualnych interakcji z  lekami aptecznymi. 
  • Niewątpliwie przyjmowanie leków jednocześnie z kannabidiolem jest możliwe, ale wymaga zaangażowania i zdobycia nieco więcej wiedzy, głównie w kontekście  dawkowania i dopasowania godzin suplementacji do harmonogramu, według którego przyjmowane są leki.
  • Lekarze zalecają przyjmowanie kannabidiolu co najmniej godzinę po przyjęciu leków farmakologicznych. Wydłużenie odstępu do 2 – 3 godzin zaleca się podczas przyjmowania takich leków jak: statyny ( obniżają poziom cholesterolu), leki przeciwpadaczkowe, beta blokery ( regulują pracę serca),  warfarin ( leki przeciwzakrzepowe), leki psychotropowe, leki przeciwdrgawkowe, leki antydepresyjne. Według niektórych lekarzy  zasada ta nie dotyczy takich leków z tych grup  jak klobazam i kwas walproinowy, ponieważ są metabolizowane w wątrobie i kannabidiol może wydłużać czas ich rozpadu, co powoduje wzrost stężenia we krwi i zwiększa  możliwość wystąpienia działań niepożądanych. 

Leki, przy których stosowanie  olejków konopnych z kannabidiolem wymaga konsultacji lekarskiej

Dość zaskakującą informacją, która ma duże znaczenie dla zasad  łączenia kannabidiolu
z  lekami jest fakt, że kannabidiol działa  na metabolizm leków tak samo  jak grejpfrut. Mechanizm działania jest identyczny, ale  kannabidiol działa  mocniej. 

Dla pacjenta oznacza to jasny przekaz  –   jeśli przy pewnych lekach nie można spożywać grejpfrutów ani pić soku z tych owoców, to nie wolno również przyjmować kannabidiolu. Do takich leków należą m.in.

  • leki stosowane w leczeniu nadciśnienia
  • leki przeciwhistaminowe np. loratadyna
  • leki hipolipemiczne obniżające poziom lipidów, statyny – np. atorwastatyna 
  • leki przeciwwirusowe np. indinavir stosowany w leczeniu HIV 
  • lekim immonosupresyjne ( obniżają aktywność układu odpornościowego, stosowane po przeszczepach)
  • leki  przeciwdepresyjne i przeciwlękowe ( alprazolam )
  • leki nasenne, benzodiazepiny
  • leki przeciwpsychotyczne
  • leki przeciwdrgawkowe, przeciwpadaczkowe
  • amiodaron, dronedaron  – leki antyarytmiczne 
  • karbamazepina –  lek psychotropowy stosowany w leczeniu m.in.padaczki i choroby afektywnej dwubiegunowej
  • erytromycyna, klarytromycyna – leki z grupy antybiotyków
  • kolchicyna – stosowana do leczenia dny moczanowej
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne – np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak, ketoprofen
  • leki stosowane w cukrzycy.

Kiedy  nie można stosować kannabidiolu? 

 • Z zasady w trakcie ciąży i karmienia piersią ograniczamy przyjmowanie leków
  i  suplementów do niezbędnego minimum. W tym okresie  jakiekolwiek środki przyjmujemy wyłącznie  po konsultacji i za zgodą lekarza. 
 • Nie stosujemy preparatów z konopi siewnej przy nadwrażliwości na kannabinoidy
  ( zdarza się to  niezwykle rzadko).

Olejek z konopi a inne leki – podsumowanie 

Liczne badania oraz opinie użytkowników potwierdzają bezpieczeństwo oraz skuteczność kannabinoidów, jednak warto zachować rozsądek i ostrożność wiedząc, że wchodzą one
w interakcje z wieloma lekami. 

Chciałbyś włączyć olejek konopny do swojej codziennej diety, ale  nie masz pewności, czy to dla Ciebie bezpieczny produkt?

 • Po pierwsze – skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym
 • Zapytaj o radę farmaceutę
 • Zadzwoń do nas po bezpłatną konsultację na temat suplementacji olejków konopnych z kannabidiolem 
 • Obserwuj swój organizm – zacznij suplementację od najmniejszych dawek i zwiększaj je stopniowo, dawka, w której zauważysz  widoczną poprawę będzie docelowa. 

Olejki konopne z kannabidiolem  całkiem bezpiecznie można przyjmować  przy lekach stosowanych zewnętrznie, takich  jak maści i kremy, ponieważ nie są one metabolizowane w wątrobie. 

Masz pytania i potrzebujesz pomocy oraz fachowej porady? Zapraszamy na bezpłatną konsultację, w czasie której uzyskasz niezbędne informacje na temat działania i dawkowania olejków konopnych.

Bezpłatna konsultacja na temat olejków konopnych 

Zabezpieczona paczka

Wszystkie paczki starannie zabezpieczmy

Wysyłka na całą europę

Wysyłamy prezenty w każdą część Europy!

Bezpieczne płatności

Dzięki bramce Przelewy24

[]