Koszyk

Darmowa dostawa już od 249 PLN

✈ Wysyłka nawet w 20 minut od złożenia zamówienia

Olejki konopne. Co warto o nich wiedzieć?

Czy produkty z konopii mają działanie lecznicze? Co to są olejki konopne?  Dlaczego produkty konopne są tak popularne? Czy warto przyjmować olejki konopne? Na co pomagają olejki z konopi? Czy olejki konopne są bezpieczne? Produkty z konopi – czy są legalne? Olejki konopne w codziennej suplementacji. 

Olejki konopne – co warto o nich wiedzieć 

Produkty zawierające substancje pozyskiwane z roślin konopi coraz częściej widujemy na drogeryjnych i aptecznych półkach.

Wyroby z konopi cieszą się rosnącym zainteresowaniem konsumentów, a co za tym idzie – zwiększa się grupa osób sięgających  po nie celem poprawy  swojego zdrowia
i samopoczucia.

Nadal jednak nie poznaliśmy dokładnie  substancji obecnych w konopiach i mechanizmu  ich korzystnego działania na nasz organizm, mimo, że badania nad właściwościami tych związków naukowcy prowadzą  od  lat. 

Zbyt mało informacji potwierdzonych naukowo  oraz kontrowersyjne pochodzenie tych substancji – konopie jednoznacznie kojarzą się z odurzającym wpływem na organizm – przyczyniają się do tego, że wiele osób nieufnie i sceptycznie traktuje wyroby z konopi. 

W tym artykule chcielibyśmy niejako “ odczarować “ negatywne postrzeganie produktów konopnych, ponieważ zupełnie niesłusznie uważa się, że mają właściwości psychogenne
i  mogą uzależniać.

Na czym więc polega różnica między związkami pozyskiwanymi z legalnych w Polsce odmian konopi a marihuaną, z którą są utożsamiane ? Czy rzeczywiście mogą wpływać na poprawę stanu zdrowia, a w niektórych przypadkach  skutecznie wspomagać klasyczną terapię  ciężkich, przewlekłych chorób? 

Z jakich konopi pozyskiwane są olejki konopne?  Cannabis sativa L. – bezpieczne konopie zawierające dobroczynne związki organiczne

Gatunek konopi,  który można uprawiać w Polsce zgodnie z prawem, to Cannabis sativa L. – konopie  siewne, przemysłowe,  zwane również włóknistymi. Nasiona tych konopi oraz sama roślina zawierają wiele substancji o pozytywnym działaniu na ludzki organizm 
( kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6,  kannabinoidy, terpeny, flawonoidy, witaminy oraz mikro i makroelementy).  

Natomiast z całą pewnością nie znajdziemy w nich substancji o destrukcyjnym wpływie na układ nerwowy. 

Związkiem psychoaktywnym obecnym w konopiach  jest tetrahydrokannabinol, który odpowiada za  narkotyczne działanie marihuany, z tym, że marihuanę uzyskuje się  z konopi indyjskich, czyli zupełnie innego gatunku tej rośliny. 

Konopie indyjskie w wielu krajach  są legalne, a ich psychoaktywne właściwości wykorzystuje się do leczenia szeregu  chorób, w tym schorzeń wyjątkowo opornych na metody współczesnej medycyny.

Do krajów o liberalnym podejściu do marihuany należą m.in.

 • Czechy
 • Holandia
 • Hiszpania
 • Austria
 • Belgia
 • Luksemburg
 • Chorwacja
 • Malta

poza Unią Europejską są to np.  Australia, Kanada, Portugalia, RPA, niektóre stany USA. 

Różnica między źródłem pochodzenia olejków konopnych i marihuany jest fundamentalna, nie może być mowy o stawianiu między nimi znaku równości. To zupełnie inne produkty o odmiennym składzie i biegunowo różnym wpływie na ludzki organizm. 

Konopie siewne zawierają znikome ilości psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu. Ilość tego związku w olejkach konopnych nie przekracza 0,2 %, co gwarantuje bezpieczeństwo zdrowotne. 

Olej konopny – co to jest? 

Olej konopny powstaje z nasion konopi i nie zawiera w sobie kannabinoidów oraz innych związków  obecnych w liściach i kwiatostanie rośliny. Jego cennym składnikiem są przede wszystkim  niezmiernie wartościowe zdrowe kwasy tłuszczowe omega – 3 i omega – 6. 

Nazwa “ olej konopny “ nie powinna więc być używana w odniesieniu do produktów zawierających kannabinoidy pochodzenia roślinnego ( np. kannabidiol ).

Jednak w praktycznym nazewnictwie mianem “ olejek konopny”  najczęściej określa się zarówno produkt uzyskany z nasion, jak i z całej rośliny. 

Czym są olejki z konopi? 

Olejek z konopi to naturalny suplement pochodzenia roślinnego. Zawiera ekstrakt z konopi
o  wysokiej zawartości jednego z kannabinoidów – kannabidiolu, w połączeniu z olejem roślinnym ( może to być np.oliwa z oliwek) oraz innymi kannabinoidami i  związkami obecnymi w roślinie konopi. 

Olejki  konopne rozróżniamy  – ze względu na skład – w następujący sposób:

 • olejek konopny o pełnym spektrum, tzw. full spectrum – zawiera wyciąg z całej rośliny
 • olejek konopny o szerokim spektrum – wyciąg z całej rośliny, z pominięciem tetrahydrokannabinolu
 • izolat – czysty kannabidiol.

Należy wspomnieć, że najbardziej wartościowe są produkty full spectrum, ponieważ zawierają wszystkie związki obecne w roślinie, a te wykazują synergiczne działanie, polegające na wzajemnym wzmacnianiu swoich właściwości terapeutycznych.

Olejek full spectrum ma najszerszy zakres działania, czyli efekty jego przyjmowania są najbardziej spektakularne. 

Czym jest ekstrakt z konopi?

Ekstrakt to jakby skoncentrowana roślina, pewien rodzaj “esencji” konopi bogaty
w najbardziej wartościowe składniki – kannabinoidy, terpeny i flawonoidy. 

Ekstrakt stanowi bazę dla wytwarzania produktów do suplementacji oraz do użytku zewnętrznego np. maści, kremów i innych kosmetyków. 

Co to są terpeny i flawonoidy?

 • Terpeny występują w wielu roślinach, nie tylko w konopiach. Są to związki chemiczne o szerokim zastosowaniu, odpowiedzialne za aromat produktu. Używa się ich w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym.
 • Flawonoidy to obecne w roślinach naturalne związki chemiczne spełniające rolę przeciwutleniaczy i barwników.  Chronią roślinę przed szkodnikami np. grzybami czy insektami. W ludzkim organizmie działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwutleniająco. Ich właściwości są silniejsze w połączeniu z terpenami.

Kannabidiol

 – jeden z wielu kannabinoidów obecnych w konopiach siewnych, najwięcej kannabidiolu znajduje się liściach i kwiatostanach konopi.  Nie wykazuje właściwości odurzających,  nie uzależnia, uznawany jest za związek organiczny wzmacniający organizm o dużym potencjale terapeutycznym.

Tetrahydrokannabinol

– kolejny związek z grupy kannabinoidów roślinnych, czyli fitokannabinoidów.  Jest substancją psychoaktywną, której największe ilości zawierają konopie indyjskie. Wykorzystywany do celów medycznych i rekreacyjnych, w Polsce nielegalny. Dopuszczalna ilość tetrahydrokannabinolu w naszym kraju wynosi 0,2 %. 

Kannabidiol i tetrahydrokannabinol to dwa najliczniej występujące kannabinoidy. Poddawane są szeregom badań w celu dokładnego poznania ich wyjątkowych właściwości oraz sposobu, w jaki wpływają  na ludzki organizm. Niestety, mimo potwierdzonego w wielu przypadkach prozdrowotnego działania nadal pozostają  pewną tajemnicą oraz wyzwaniem dla naukowców. 

Układ endokannabinoidowy, czyli mechanizm działania olejków konopnych na ludzki organizm 

Układ endokannabinoidowy to jeden z podstawowych układów organizmu ssaków. Jest zaawansowanym systemem fizjologicznym, dzięki któremu zachodzą wszystkie procesy komórkowe oraz możliwe jest utrzymanie wewnętrznej równowagi biologicznej. 

Układ ten  tworzą rozsiane w całym ciele  receptory oraz stymulujące je substancje wytwarzane przez organizm tzw.  endokannabinoidy oraz enzymy, które katalizują zachodzące procesy i  powodują rozpad “ zużytych” w wyniku interakcji  kannabinoidów. 

Jaki związek z układem endokannabinoidowym mają olejki konopne?  Otóż kannabinoidy pochodzenia roślinnego zawarte w olejkach (  jak kannabidiol ) wykazują właściwości zbliżone do właściwości endokannabinoidów i dzięki temu  stanowią dla nich  doskonałe zastępstwo i uzupełnienie  w chwilach deficytu  lub  zwiększonego zapotrzebowania, jakim jest np. stres, uraz, infekcja, stan zapalny – każde zaburzenie homeostazy, czyli równowagi biologicznej organizmu. 

Inaczej mówiąc, zadaniem zarówno  endokannabinoidów produkowanych przez organizm, jak i fitokannabinoidów, czyli ich odpowiedników pochodzenia roślinnego ( dokładniej –  konopnego ) jest wzmocnienie i mobilizacja organizmu do walki z patogenem. 

Właściwości  lecznicze olejków konopnych

Według naukowców substancje pochodzenia konopnego posiadają ogromny potencjał leczniczy, obecnie jeszcze nie do końca poznany.  Dotychczasowe badania oraz praktyczne zastosowanie potwierdzają terapeutyczne działanie tych związków w zakresie zarówno drobnych dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie, jak i poważnych schorzeń, często opornych na klasyczne metody leczenia. 

Prozdrowotne  właściwości olejku konopnego:

 • Działa korzystnie na  układ nerwowy  –  uspokaja, odpręża, działa antystresowo,
  przeciwdepresyjnie, przeciwdrgawkowo, przeciwlękowo. Zwiększa koncentrację, poprawia pamięć.
 • Reguluje metabolizm – usprawnia gospodarkę cukrową, lipidową oraz insulinową, co ma niebagatelne znaczenie dla powstawania zaburzeń i chorób cywilizacyjnych, takich jak insulinooprność, cukrzyca, hipercholesterolemia. 
 • Poprawia przemianę materii – korzystnie  wpływa na zaburzenia łaknienia.
 • Działa przeciwbólowo i  przeciwzapalnie.
 • Wykazuje właściwości antybakteryjne i antygrzybicze.
 • Posiada właściwości antynowotworowe ( zapobiega namnażaniu komórek rakowych)  oraz  wzmacnia organizm podczas wyniszczających terapii onkologicznych.
 • Zwiększa odporność organizmu ( receptory CB2 układu endokannabinoidowego znajdują się w komórkach układu immunologicznego) i łagodzi przebieg chorób o podłożu autoimmunologicznym. 
 • Poprawia jakość snu – ułatwia zasypianie i zmniejsza ilość wybudzeń w ciągu nocy. 
 • Działa korzystnie na skórę – przyspiesza jej regenerację i odbudowę, zwiększa jędrność, nawilżenie, wyrównuje koloryt. Sprawia, że skóra wygląda zdrowo i młodo – kosmetyki zawierające substancje pochodzenia konopnego coraz częściej spotykamy w dobrych drogeriach i na aptecznych półkach. 
 • Reguluje gospodarkę hormonalną i niweluje uciążliwe dolegliwości wynikające
  z jej zaburzeń. Po olejki konopne odważnie sięgają panie w okresie menopauzy, ponieważ praktyka pokazuje, że doskonale poprawiają jakość życia w tym trudnym czasie – zmniejszają uderzenia gorąca, poprawiają nastrój, dodają energii, ułatwiają zasypianie. 
 • Zapobiega chorobom układu krążenia – reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych ( poprzez wpływ na gospodarkę lipidową), dzięki czemu może zmniejszać ryzyko wystąpienia zawału serca. 
 • Przyspiesza  regenerację organizmu  ( np. u sportowców ) oraz wspiera podczas rekonwalescencji. 

Olejki konopne warto wprowadzić do codziennej diety, suplementowane  regularnie wzmacniają organizm i regulują jego pracę  co stanowi świetną profilaktykę wielu chorób.
W przypadku już zdiagnozowanych schorzeń dodatkowo redukują lub całkowicie niwelują niektóre objawy, co w konsekwencji zapewnia poprawę samopoczucia i  jakości życia.

Zawsze należy pamiętać, by przyjmowane olejki konopne  pochodziły od sprawdzonego, zaufanego producenta i były wysokiej jakości ( potwierdzonej odpowiednimi badaniami ) – bez zanieczyszczeń, z dużą zawartością kannabinoidów obecnych w roślinie konopi, dzięki czemu ich synergia przekłada się na  szerokie spektrum działania i przynosi najlepsze efekty lecznicze. 

Masz pytania i potrzebujesz pomocy oraz fachowej porady? Zapraszamy na bezpłatną konsultację, w czasie której uzyskasz niezbędne informacje na temat działania i dawkowania olejków konopnych.

Bezpłatna konsultacja na temat olejków konopnych 

Zabezpieczona paczka

Wszystkie paczki starannie zabezpieczmy

Wysyłka na całą europę

Wysyłamy prezenty w każdą część Europy!

Bezpieczne płatności

Dzięki bramce Przelewy24

[]