Koszyk

Darmowa dostawa już od 249 PLN

✈ Wysyłka nawet w 20 minut od złożenia zamówienia

Olejek konopny a padaczka

Olejek konopny a padaczka

Czy kannabidiol leczy padaczkę? 

Kannabidiol to naturalny związek chemiczny występujący w konopiach siewnych. Wykazuje właściwości identyczne jak kannabinoidy wytwarzane przez ludzki  organizm i dlatego z powodzeniem je zastępuje. 
Jako substancja  pochodzenia roślinnego kannabidiol  jest doskonale tolerowany, nie uczula i  nie wywołuje skutków ubocznych. Jest całkowicie bezpieczny dla naszego zdrowia i może być stosowany zarówno profilaktycznie, jak i wspomagająco w tradycyjnych metodach leczenia. 

W jaki sposób kannabidiol działa na organizm? 

Jednym z układów ludzkiego organizmu jest układ endokannabinoidowy, niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek i narządów.

Układ endokannabinoidowy odpowiedzialny jest za utrzymanie  homeostazy, czyli równowagi w  organizmie. To dzięki  niemu  zachodzą wszystkie procesy fizjologiczne zapewniające nam zdrowie i dobre samopoczucie.

Układ endokannabinoidowy to stosunkowo nowe odkrycie medycyny, jeszcze niewiele ponad  30 lat temu w  książkach medycznych nie było nawet wzmianek na jego temat.  Być może na tak późne odkrycie wpływ miał fakt, że jest to układ dość specyficzny i odmienny od innych obecnych w naszym organizmie. 

Na czym polega zasadnicza różnica? 

Otóż receptory, z których składa  się ECS, czyli  układ endokannabinoidowy  są niewidoczne gołym okiem, a poza tym nie tworzą spójnej całości  mającej  początek  i koniec ( jak ma to miejsce  w przypadku innych układów np. pokarmowego czy oddechowego ). Receptory kannabinoidowe rozsiane są w wielu miejscach organizmu i to właśnie ich odkrycie naprowadziło naukowców na ślad  niesłychanie skomplikowanego mechanizmu, jakim jest układ endokannabinoidowy. Część receptorów została odkryta niejako przypadkiem, ponieważ naukowcy szukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób kannabinoidy oddziaływują na organizm. 

Jak już wcześniej napisaliśmy, kannabinoidy roślinne np. kannabidiol czy tetrahydrokannabinol aktywują receptory układu endokannabinoidowego zastępując jego własne endokannabinoidy w momentach ich deficytu i zagrożenia zdrowotnego. 
Rola receptorów kannabinoidowych polega na mobilizacji organizmu do walki z patogenem, jakim jest np. stan zapalny, ból czy  uraz. W tym kontekście widać, jak ważną rolę pełnią kannabinoidy konopne  – wzmacniają odporność organizmu i  wspierają  w walce z chorobą. 

Właściwości lecznicze kannabidiolu 

Pomimo wielu badań działanie układu endokannabinoidowego do dzisiaj nie zostało całkowicie poznane i częściowo nadal  pozostaje tajemnicą oraz  wyzwaniem dla świata nauki.  Podobnie, jak właściwości substancji pochodzenia konopnego i ich działanie na ludzki organizm.

Nie mniej dotychczasowe badania oraz praktyczne zastosowanie przyniosły odpowiedzi na wiele pytań i potwierdziły ogromne prozdrowotne korzyści, jakie daje przyjmowanie kannabidiolu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej  o właściwościach kannabidiolu i jego wpływie na organizm, to  zapraszamy do lektury wcześniejszych artykułów z naszej  bazy wiedzy:

W dzisiejszym artykule skupimy się na przeciwdrgawkowych właściwościach kannabidiolu i wynikającej z nich możliwości zmniejszenia częstotliwości występowania  napadów padaczkowych u chorych z  epilepsją. 


Czy olejek konopny leczy napady padaczkowe?
Czym jest padaczka ( epilepsja)? 

Padaczka to choroba neurologiczna. Jej mechanizm polega na chwilowym zaburzeniu prawidłowych funkcji niektórych  komórek nerwowych ( neuronów ) znajdujących się
w  mózgu ( jest to tzw. ognisko padaczkowe ), co doprowadza do wystąpienia napadu. 

Padaczka jest  chorobą, której etiologia nie została do końca poznana, i w związku z tym trudno o dobranie odpowiedniego, skutecznego leczenia. Niektóre przypadki tej choroby są wyjątkowo oporne na  klasyczną farmakoterapię i dlatego poszukuje się innych metod, dzięki którym uda się zmniejszyć lub wyeliminować występowanie napadów. 

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie naturalnymi metodami leczenia, które mogą skutecznie zredukować występujące dolegliwości, a tym samym znacznie  poprawić jakość życia chorego. 
Coraz większą popularność zyskują produkty pochodzenia konopnego, takie jak  kannabidiol,  o których wiadomo, że działają holistycznie, docierają do przyczyny zaburzeń i poprawiają funkcjonowanie organizmu nie powodując skutków ubocznych. 

Dotychczasowe badania potwierdziły skuteczność kannabidiolu w redukcji  napadów padaczkowych oraz łagodzeniu objawów choroby. Generalnie zauważono, że podczas przyjmowania  kannabidiolu stan zdrowia chorych na padaczkę oraz ich samopoczucie ulegają  widocznej, znacznej poprawie. 

Czy istnieją naukowe dowody na skuteczność kannabidiolu w leczeniu padaczki? 

Padaczkę zalicza się do chorób  nieuleczalnych, a stosowana  terapia  jest typowo objawowa i  sprowadza się do maksymalnego ograniczania częstości  występowania napadów. 
Przeprowadzone dotychczas badania wykazały, że produkty konopne o dużym stężeniu kannabidiolu oraz  tetrahydrokannabinolu ( tzw. medyczna marihuana ) są jednym z  najskuteczniejszych leków na padaczkę.
Dzisiaj skupimy się jednak na kannabidiolu, a medycznej marihuanie  poświęcimy w całości  któryś z kolejnych artykułów. 

Jak już wspomnieliśmy kannabidiol jest niezwykle wartościowym fitokannabinoidem pozyskiwanym z roślin konopi siewnych. Ma ogromny wpływ na pracę całego organizmu poprzez stymulowanie receptorów CB1 oraz CB2 układu endokannabinoidowego.

W olejkach konopnych oprócz kannabinoidów znajdują się także inne cenne związki – terpeny oraz flawonoidy, które  wykazują  właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, co w połączeniu z właściwościami kannabidiolu i przy wzajemnej synergii daje niezwykle korzystny efekt terapeutyczny. 

W Stanach Zjednoczonych już w XIX wieku używano konopi do leczenia wielu chorób, również padaczki, ale pierwsze badania w tym kierunku przeprowadzono znacznie później. 

Jakie wnioski wyciągnięto badając wpływ kannabidiolu na epilepsję? 

 • Szukając przyczyn padaczki naukowcy zauważyli, że wpływ na występowanie choroby może mieć niedobór anandamidu, czyli jednego z kannabinoidów produkowanych przez organizm. Kannabidiol doskonale uzupełnia niedobory endokannabinoidów, przez co może zapobiegać pojawieniu się padaczki oraz hamować występowanie napadów padaczkowych.  

 • Kannabidiol wykazuje silne właściwości przeciwdrgawkowe, co potwierdzają nie tylko badania, ale również praktyczne zastosowanie.

 • Stanford 2013 rok – badaniu poddano 19  dzieci z ciężkimi przypadkami padaczki lekoopornej. Ponad 80% rodziców zauważyło u swoich pociech zmniejszenie ilości napadów padaczkowych, u kilku osób biorących udział w badaniu zaobserwowano całkowity zanik napadów. 

 • Filadelfia 2014 rok – badania również na grupie dzieci. W wyniku stosowania kannabidiolu zauważono, że  znacznie zmniejszyła się częstotliwość występowania napadów.

 • 2017 rok – amerykańskie środowisko medyczne uznało, że kannabidiol jest skutecznym lekarstwem w walce z padaczką i  może być stosowany  w celu redukcji napadów padaczkowych. 

 • Wg niektórych badań po miesiącu stosowania kannabidiolu napady padaczkowe zmniejszają się o 90 %.

 • Brytyjscy pediatrzy – neurolodzy zdecydowanie rekomendują stosowanie kannabidiolu przy padaczce, głównie w przypadku dzieci z wyjątkowo ciężkimi odmianami tej choroby. 

Niezależne badania przeprowadzane w ostatnich latach dowodzą bez cienia wątpliwości, że kannabidiol leczy padaczkę, ponieważ przyczynia się do znacznej poprawy stanu zdrowia chorych. Należy jednak pamiętać, że korzystne działanie zaobserwowano tylko u pewnej grupy pacjentów, nie dotyczy niestety wszystkich przypadków. 

 • 2015 rok –  w wyniku eksperymentu polegającego na jednoczesnym podawaniu kannabidiolu i leków przeciwpadaczkowych u 13 osób stwierdzono, że kannabidiol redukuje napady padaczkowe nawet o połowę u 11 pacjentów, u dwóch natomiast zaobserwowano zwiększoną liczbę napadów.  Badanie przeprowadzono w oparciu
  o wpływ kannabidiolu na metabolizm leków przeciwpadaczkowych. Stężenie kannabidiolu ma bezpośredni związek z dawkowaniem leków –  wyższe stężenie zwiększa przeciwdrgawkowe działanie leku, ale również jego toksyczność
  ( zaburzony zostaje metabolizm leku, przez co dochodzi do jego kumulacji, co ma jednocześnie korzystne i negatywne działanie na organizm ). 

O zależności między kannabidiolem a innymi lekami przeczytasz w artykule Olejek z konopi a inne leki.

 

Mechanizm działania kannabidiolu na padaczkę 

25% przypadków padaczki to odmiana lekooporna. Oznacza to, że tradycyjne metody leczenia nie dają oczekiwanych efektów. 

Nie wiadomo dokładnie, jak to się dzieje, że kannabidiol zapobiega napadom. Badania na zwierzętach sugerują, że kannabidiol poprzez interakcję z receptorami układu endokannabinoidowego ma możliwość modyfikacji  i regulowania wielu fizjologicznych funkcji organizmu. 

Być może przeciwdrgawkowe właściwości kannabidiolu  są wynikiem zmniejszania pobudliwości   neuronów, czyli komórek nerwowych wskutek oddziaływania na dwie grupy receptorów – GPR55 ( ten sam typ receptorów co CB1 i CB2 )  oraz TRPV1 ( receptor znajdujący się m.in.  we włóknach nerwu czuciowego, uważa się, że pełni istotną rolę
w  patogenezie padaczki). 

Jednak przeciwdrgawkowe działanie kannabinoidu oparte na interakcji z receptorami kannabinoidowymi nie jest ani stuprocentowo pewne, ani udowodnione. 

 
Aktualne doniesienia naukowe wskazują raczej na wpływ, jaki wywiera  kannabidiol na stężenie jonów wapnia i ich transport, a pośrednio na odpowiednie  przesyłanie impulsów nerwowych oraz aktywność neuroprzekaźników. 

Wszystkie te procesy są bardzo skomplikowane i trudne do zrozumienia,  nie mniej dla osoby chorej na padaczkę i jej otoczenia najważniejsza i tak  jest informacja, że przyjmowanie kannabidiolu przynosi poprawę stanu zdrowia i zmniejsza ilość napadów. 

Epidiolex, czyli  leczenie padaczki kannabidiolem 

Epidiolex to pierwszy i zarazem jedyny lek na bazie kannabidiolu zatwierdzony w 2018 roku  przez FDA, czyli amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.  Na terenie Unii Europejskiej zielone światło otrzymał  w 2019 roku. Epidiolex dostępny jest w postaci roztworu doustnego w dawce 100 mg kannabidiolu na 1 ml roztworu. 

Epidiolex jest lekiem stosowanym w leczeniu rzadkich, ciężkich i lekoopornych postaci padaczki zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. 

Jak stosować olejek konopny na padaczkę?

Zanim zaczniesz stosować kannabidiol do leczenia napadów padaczkowych pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

 • niezbędna jest konsultacja i współpraca z lekarzem 

 • lekarz powinien ocenić, czy przyjmowanie kannabidiolu jest bezpieczne w Twoim przypadku, głównie chodzi o interakcje z innymi lekami, które przyjmujesz

 • pamiętaj, że jest grupa osób ( marginalna, ale jednak), u której po zażyciu kannabidiolu zwiększa się ilość napadów padaczkowych, być może do niej  należysz 

 • lekarz analizując częstość występowania napadów przed przyjmowaniem kannabidiolu i w trakcie leczenia olejem konopnym zdecyduje, czy jest to dla Ciebie odpowiednia terapia

 • dawkowanie olejku konopnego również powinien ustalić lekarz

 • nie odstawiaj kannabidiolu gwałtownie, rób to stopniowo i  powoli, unikniesz w ten sposób ryzyka zwiększenia ilości napadów.

W jaki sposób olejek konopny pomaga chorym na padaczkę? 

Przyjmowanie kannabidiolu powoduje, że padaczka staje się dla pacjenta mniej uciążliwa. Kannabidiol pozytywnie wpływa na zaburzenia i schorzenia neurologiczne, a w przypadku padaczki działa na nią wielokierunkowo:

 • kannabidiol doskonale uspokaja, wycisza i łagodzi napięcia psychiczne 

 • chorzy na padaczkę często źle znoszą swoją chorobę, a przeciwdepresyjne i antylękowe działanie kannabidiolu pozwala im na zachowanie równowagi emocjonalnej

 • kannabidiol usprawnia pracę układu nerwowego, likwiduje niepożądane objawy psychiczne ( np. obniżenie nastroju) i napięcie emocjonalne

 • efektem przyjmowania kannabidiolu jest zauważalna poprawa samopoczucia chorego oraz zmniejszenie liczby występujących napadów padaczkowych

 • kannabidiol wycisza stany zapalne mózgu, które mogą być przyczyną choroby

 • kannabidiol wspomaga pracę mózgu i usprawnia jego działanie

 • kannabidiol umożliwia regenerację uszkodzonych komórek mózgowych

 • kannabidiol nie powoduje skutków ubocznych, jest bezpieczny dla dużych i małych pacjentów

 • kannabidiol przyjmowany regularnie wzmacnia osłabiony atakami organizm.

Masz pytania i potrzebujesz pomocy oraz fachowej porady? Zapraszamy na bezpłatną konsultację, w czasie której uzyskasz niezbędne informacje na temat działania i dawkowania olejków konopnych.

Bezpłatna konsultacja na temat olejków konopnych 

Zabezpieczona paczka

Wszystkie paczki starannie zabezpieczmy

Wysyłka na całą europę

Wysyłamy prezenty w każdą część Europy!

Bezpieczne płatności

Dzięki bramce Przelewy24

[]