
Zastosowanie olejku konopnego w terapii autyzmu. Leczenie autyzmu za pomocą kannabidiolu. Wpływ kannabidiolu na chorych w spektrum zaburzeń autystycznych. Autyzm u dzieci – czy kannabidiol jest skuteczną terapią? Czy kannabidiol pomaga zmniejszyć objawy autyzmu? Autyzm u dorosłych – korzyści płynące ze stosowania olejków konopnych.
Olejek konopny a autyzm
Zastosowanie kannabidiolu u dorosłych i dzieci ze spektrum autyzmu
Kannabidiol, czyli związek chemiczny naturalnie występujący w konopiach, wykazuje niezwykle korzystny wpływ na układ nerwowy – uspokaja, odpręża, wycisza, pozwala się zrelaksować, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. Działa antydepresyjnie, przeciwlękowo i antystresowo, poprawia koncentrację i pamięć.
Tak dużo pozytywnych właściwości sprawia, że wiele osób zadaje sobie pytanie – czy olejki konopne mogą być pomocne w leczeniu autyzmu? Czy warto włączyć je do terapii? Czy są bezpieczne?
Coraz więcej opiekunów i rodziców osób dotkniętych autyzmem kieruje swoją uwagę na produkty konopne z nadzieją, że pomogą tam, gdzie klasyczna terapia nie przynosi oczekiwanych efektów.
Na korzyść kannabidiolu świadczy również fakt, że wykazuje właściwości identyczne, jak związki wytwarzane przez organizm, dzięki czemu jest doskonale tolerowany i łatwo przyswajalny, nie powoduje alergii ani niepożądanych efektów ubocznych, jak ma to miejsce w przypadku wielu środków farmakologicznych wydawanych na receptę.
Czy stosowanie kannabidiolu w terapii autyzmu ma sens?
Mimo, że produkty konopne cieszą się rosnącą popularnością i coraz większa grupa osób po nie sięga, to jednak świadomość społeczna w zakresie działania kannabidiolu nadal jest niewystarczająca i często całkowicie błędna.
Tymczasem Istnieje wiele dowodów naukowych mówiących o tym, że kannabidiol posiada ogromny potencjał terapeutyczny i skutecznie łagodzi objawy autyzmu oraz schorzeń współistniejących.
Osoba poszukująca informacji na temat możliwego wykorzystania olejków konopnych bez problemu znajdzie w internecie nie tylko wyniki badań, ale również wiele opinii opartych na praktycznym zastosowaniu kannabidiolu u dorosłych i dzieci z autyzmem.
Są to opinie pozytywne, ogromna liczba osób twierdzi, że kannabidiol pomaga chorym ze spektrum autyzmu, co dodatkowo przekłada się na wzrost zainteresowania stosowaniem kannabidiolu w leczeniu tego schorzenia.
Czym jest autyzm?
Spektrum Zaburzeń Autystycznych ( ASD ), czyli inaczej autyzm, nie jest chorobą,
a skomplikowanym zaburzeniem neurologicznym o nieznanej etiologii.
Wielu lekarzy uważa, że główna przyczyna leży po stronie genetyki. Jako kolejną możliwą przyczynę powstawania zaburzeń autystycznych wymienia się zaburzoną pracę neuroprzekaźników, w tym serotoniny, w mózgu chorego. Łącząc ze sobą te dwa aspekty część naukowców chce udowodnić, że już w łonie matki płód nie rozwija się prawidłowo.
Wpływ na rozwój autyzmu mogą mieć także czynniki środowiskowe oraz wiek rodziców
w chwili poczęcia.
W 2015 roku opublikowano wyniki badań przeprowadzonych na nowojorskim uniwersytecie. Według nich u osób ze spektrum autyzmu już na etapie rozwoju embrionalnego dochodzi do uszkodzenia receptorów układu endokannabinoidowego ( jest to układ o kluczowym znaczeniu dla fizjologii naszego organizmu) co może, zdaniem naukowców, powodować wiele zaburzeń psychicznych, takich jak stany lękowe i depresyjne często obecne
w spektrum autyzmu.
Dotychczas żadna z wymienionych teorii nie znalazła stuprocentowego potwierdzenia.
Autyzm występuje bardzo często, WHO szacuje, że dotyczy 1 na 160 dzieci.
Pierwsze objawy autyzmu obserwuje się już we wczesnym dzieciństwie, nawet w okresie niemowlęcym. Niepokój rodziców wzbudza nietypowe zachowanie dziecka – wycofanie, unikanie kontaktu z otoczeniem, nieprawidłowe okazywanie emocji, brak zainteresowania obiektami i przedmiotami w najbliższym otoczeniu oraz postępowanie odbiegające od ogólnie przyjętych norm np. wielogodzinne wpatrywanie się w jeden punkt.
Na rozwój autyzmu wpływa kilka czynników. Chorobie często towarzyszą zaburzenia psychiczne oraz inne problemy medyczne ( np. zaburzenia snu, drgawki, depresja, stany lękowe, zaburzenia koncentracji czy zaburzenia ze strony układu pokarmowego), które nasilają istniejące objawy i utrudniają leczenie.
Jak zdiagnozować autyzm?
Autyzm nie jest chorobą, dlatego trudno rozpoznać go w klasyczny dla medycyny sposób, czyli np. w wyniku prześwietlenia czy badania krwi.
Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem jest obserwacja dziecka i jego reakcji w różnych sytuacjach. Diagnozę stawia zespół w składzie psycholog dziecięcy, pedagog specjalny oraz psychiatra.
Zaburzenie ze spektrum autyzmu rozpoznaje się biorąc pod uwagę rozwój dziecka – m.in. czy posiada umiejętności zgodne z wiekiem, czy prawidłowo reaguje na różne bodźce, jak wyglądają jego kontakty z otoczeniem i sposób komunikacji. Obserwuje się również, jak bardzo dziecko unika obecności innych osób, czyli w jakim stopniu lubi samotność.
Objawy autyzmu
oraz rodzaje zaburzeń autystycznych
Połączenie czynników genetycznych i środowiskowych determinuje występowanie szeregu objawów charakterystycznych dla danego chorego, nie ma dwóch takich samych przypadków. Każdy pacjent może zmagać się z innymi problemami i przed każdym z nich stają inne wyzwania.
Chorzy ze spektrum autyzmu różnią się sposobem myślenia, inaczej się uczą i zupełnie odmiennie rozwiązują swoje problemy. U wielu osób z autyzmem stwierdza się wyjątkowe, ponadprzeciętne zdolności, a z kolei inna grupa w ogóle nie radzi sobie z podstawowymi obowiązkami i wymaga nieustannej pomocy w życiu codziennym.
Jednak warto zaznaczyć, że większość osób z autyzmem dzięki wsparciu bliskich może funkcjonować całkiem niezależnie lub ewentualnie wymagać niewielkiej opieki.
Zaburzenia autystyczne dzielimy na trzy rodzaje:
- Zaburzenie autystyczne – tzw. “klasyczny autyzm”, najpoważniejszy rodzaj zaburzenia. Rozwój i zachowanie osób dotkniętych tym rodzajem dysfunkcji znacznie odbiega od przyjętych norm. W klasycznym zaburzeniu autystycznym charakterystyczne są m.in. opóźnienia w rozwoju mowy, problemy społeczne,
w dużym stopniu zaburzona komunikacja z otoczeniem i nietypowe zainteresowania. - Zespół Aspergera – łagodniejszy rodzaj zaburzeń. Osoby, których dotyczy nie wykazują ograniczeń intelektualnych, ich problemem jest brak właściwej relacji
z otoczeniem. - Całościowe zaburzenie rozwoju – dotyczy osób, u których stwierdza się obecność niektórych ograniczeń z dwóch wcześniej wymienionych rodzajów zaburzeń.
Objawy autyzmu
Objawy autyzmu są różne dla każdego rodzaju zaburzeń, jednak można podzielić je na dwie podstawowe grupy:’
Objawy dotyczące interakcji społecznych
- opóźniona nauka mówienia
- problemy z rozumieniem języka
- brak kontaktu wzrokowego – unikanie go lub niemożność utrzymania przez dłuższy czas
- nieprawidłowy ton głosu
- problem z uczestnictwem w rozmowie
- brak zaangażowania w zabawę z rówieśnikami
- brak empatii
- brak zrozumienia i akceptacji w odniesieniu do norm społecznych
- niewłaściwe interakcje społeczne, brak odpowiedniego kontaktu z otoczeniem
- wycofanie społeczne
- nietypowe reakcje w różnych środowiskach społecznych.
Objawy dotyczące zachowania
Ta grupa objawów obejmuje przede wszystkim powtarzalność i ograniczenia w zachowaniu
- nieprawidłowa postawa ciała
- nieprawidłowa mimika twarzy
- intensywna, nadmierna koncentracja na jednym temacie
- nadmierne zainteresowanie wybranymi tematami
- cykliczne, powtarzające się ruchy np. nieustanne poruszanie jakimś przedmiotem
- autoagresja prowadząca nawet do samookaleczeń.
Inne objawy i zachowania charakterystyczne dla spektrum autyzmu:
- zaburzenia snu
- zaburzenia żołądkowo – jelitowe
- zaburzenia psychiczne – np. lęki, stany depresyjne
- zaburzenia pamięci i koncentracji, co przekłada się na trudności w nauce
- monotonne powtarzanie słów lub wyrażeń bez związku z aktualną sytuacją
- używanie dziwnych, niezrozumiałych dla otoczenia słów i zwrotów.
Autyzm – metody terapii
Mimo, że autyzm nie jest klasyfikowany jako choroba, to wielu lekarzy i naukowców widzi ogromną zależność między spektrum zaburzeń a innymi problemami zdrowotnymi natury fizjologicznej, takimi jak np. zaburzenia równowagi flory bakteryjnej w jelitach, niedobory pierwiastków i witamin oraz znacznie osłabiony układ immunologiczny, co sprzyja częstym infekcjom i alergiom.
Trudno mówić o wyleczeniu autyzmu, ale właściwa terapia stymulacyjno – rozwojowa, czyli praca z logopedą i psychologiem, a także muzykoterapia, dogoterapia czy hipoterapia
w połączeniu z dobrze dobraną farmakologią w dużym stopniu może poprawić funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie.
Coraz częściej poszukuje się alternatywnych metod terapii autyzmu. Jedną z najbardziej popularnych, a jednocześnie przez wiele osób uważana za skuteczną jest suplementacja olejem konopnym. Dokładnie chodzi o podawanie osobie z autyzmem kannabidiolu, który jest pozyskiwany z roślin konopi włóknistych i posiada wiele prozdrowotnych właściwości.
Olejek konopny na autyzm
Olejek konopny jest produktem naturalnym, zawiera wszystkie najbardziej wartościowe związki obecne w konopiach siewnych ( włóknistych), czyli kannabinoidy ( w tym kannabidiol), terpeny ( związki aromatyczne ) oraz flawonoidy ( barwniki o właściwościach m.in. przeciwzapalnych i przeciwutleniających) oraz olej z nasion konopii o dużej zawartości wartościowych kwasów tłuszczowych omega 3 oraz omega 6.
Olejek konopny z kannabidiolem jest produktem całkowicie legalnym i pozytywnie zaopiniowanym przez WHO. Nie ma psychoaktywnych właściwości i został zaakceptowany jako skuteczny środek do wspierania wielu klasycznych terapii np. w chorobie Parkinsona, nerwicy, padaczce czy chorobach nowotworowych.
Czy kannabidiol leczy również objawy związane z autyzmem? Czy regularne podawanie kannabidiolu może pomóc osobom ze spektrum autyzmu?
Autyzm jest schorzeniem towarzyszącym choremu przez całe życie, objawy często udaje się zredukować, ale nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania zaburzeń.
Opiekunowie osób ze spektrum zaburzeń autystycznych ( zarówno dorosłych, jak i dzieci ) potwierdzają, że stosowanie kannabidiolu z całą pewnością ma korzystny wpływ na zachowanie i samopoczucie ich podopiecznych.
W jaki sposób kannabidiol wpływa na osoby ze spektrum autyzmu?
Wiele pozytywnych opinii na temat działania kannabidiolu u osób z autyzmem
spowodowało zwiększone zainteresowanie naukowców produktami z konopii,
a w konsekwencji doprowadziło do wzrostu liczby badań nad działaniem kannabinoidów roślinnych na ludzki organizm.
Kannabidiol jako środek wspomagający terapię u dzieci
z autyzmem
w 2018 roku przeprowadzono badanie mające na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa stosowania kannabidiolu u dzieci w spektrum autyzmu. Polegało ono na podaniu grupie dzieci doustnie kannabidiolu oraz tetrahydrokannabinolu w proporcjach 20 : 1 ( w podobnym stężeniu tetrahydrokannabinol obecny jest w olejkach konopnych). Dawkę zwiększano stopniowo, aż do uzyskania dawki maksymalnej 10 mg/ kg/ na dobę. Biorąc pod uwagę wiele specjalistycznych metod oceny skuteczności preparatu, po zakończeniu leczenia stwierdzono, że:
- u ponad połowy pacjentów ( 61% ) zauważono znaczną poprawę zachowań behawioralnych
- u 39% zaobserwowano złagodzenie objawów lękowych
- w 47 % przypadków uległy znacznej poprawie zdolności komunikacyjne
- o 29% zmniejszyła się częstotliwość występowania zachowań destrukcyjnych
- również rodzice dzieci biorących udział w badaniu zaobserwowali u siebie spadek poziomu stresu.
Naukowcy zachęceni obiecującymi wynikami badań postanowili przeprowadzić kolejne, na znacznie większą skalę. W 2019 roku skupiono się na problemach współistniejących u dzieci z autyzmem i o działaniu kannabidiolu na występujące objawy.
Rodzice podawali dzieciom kannabidiol oraz tetrahydrokannabinol w stosunku 20 : 1,
w stężeniu 30% oraz w zalecanej dawce co najmniej przez jeden miesiąc. Zmiany, jakie zaobserwowano u dzieci po tym okresie:
- u niemal 70% badanych zmniejszyła się liczba ataków złości i agresji, w tym samookaleczania się
- u ok. 70 % rzadziej występowały epizody nadpobudliwości
- u ponad 70% dzieci zaobserwowano poprawę jakości snu
- niemal u połowy badanych dzieci zmniejszyło się uczucie lęku.
Za dawkę optymalną dla dzieci z autyzmem, która powoduje korzystne zmiany
w zachowaniu uznano dawkę 16 mg/ kg wagi ciała / na dobę. Nie zaleca się przekraczania dawki 600 mg dziennie.
Wpływ kannabidiolu na osoby dorosłe ze spektrum autyzmu
Kannabidiol doskonale naśladuje endokannabinoidy wytwarzane przez organizm. Stymulując receptory CB2 układu endokannabinoidowego może być wsparciem
i uzupełnieniem farmakologicznej terapii objawów towarzyszących autyzmowi.
Badania nad działaniem kannabidiolu na osoby ze spektrum autyzmu rokują niezwykle korzystnie:
- po miesiącu przyjmowania kannabidiolu połowa badanych potwierdza odczuwalną poprawę samopoczucia i nastroju, 30% natomiast zadeklarowało poprawę
w nieznacznym stopniu - terapia kannabidiolem spowodowała wzrost liczby osób, u których poprawiła się zdolność do samodzielnego funkcjonowania i wykonywania czynności niezbędnych w życiu codziennym ( z niecałych 30% do ponad 40%)
- ¼ badanych deklaruje poprawę jakości snu
- kannabidiol w zauważalnym stopniu poprawia koncentrację osób z autyzmem
(wzrasta u około 15% badanych) - kannabidiol redukuje poziom stresu
- przyjmowanie kannabidiolu u ok. połowy badanych poprawia zdolności komunikacyjne
- kannabidiol działa przeciwbakteryjnie, poprawia apetyt i reguluje ciśnienie krwi
- kannabidiol niezwykle pozytywnie wpływa na układ nerwowy – uspokaja, wycisza, odpręża, relaksuje, ma działanie antystresowe, przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Zawsze przed rozpoczęciem kuracji kannabidiolem należy skonsultować sie z lekarzem. To lekarz ustala dawkę biorąc pod uwagę wiek, wagę, wzrost oraz ogólny stan fizyczny
i psychiczny pacjenta. Poza tym lekarz decyduje, czy przyjmowanie kannabidiolu jest bezpieczne w danym przypadku. Głównie dotyczy to pacjentów przyjmujących na stałe inne leki.
Reasumując – kannabidiol posiada właściwości, dzięki którym jest w stanie łagodzić objawy autyzmu i chorób współistniejących. Z pewnością nie zlikwiduje przyczyny zaburzeń, ale zdecydowanie poprawi jakość życia dziecka lub osoby dorosłej z autyzmem.
Masz pytania i potrzebujesz pomocy oraz fachowej porady? Zapraszamy na bezpłatną konsultację, w czasie której uzyskasz niezbędne informacje na temat działania i dawkowania olejków konopnych.