Koszyk

Darmowa dostawa już od 249 PLN

✈ Wysyłka nawet w 20 minut od złożenia zamówienia

Czy dzieci mogą przyjmować olejki konopne?

Czy dzieci mogą przyjmować kannabidiol? Od jakiego wieku można suplementować olejki konopne?  Czy kannabidiol jest bezpieczny dla dzieci? Przy jakich dolegliwościach można podawać dzieciom olejki konopne? 

Czy dzieci mogą przyjmować olejki konopne?

Przyjmowanie produktów konopnych staje się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie  rośnie również zainteresowanie kwestią stosowania kannabidiolu u dzieci. 

Kannabidiol to naturalna substancja pochodzenia roślinnego, która jest doskonale przyswajalna przez organizm.  Nie uczula, stosowana w odpowiednich dawkach nie ma skutków ubocznych, nie odurza, nie uzależnia, jest legalna. 

Dorośli coraz chętniej suplementują kannabidiol widząc w nim alternatywę dla farmakologicznych środków leczniczych, które często nie zapewniają  oczekiwanej poprawy zdrowia i  samopoczucia, za to wywołują mnóstwo działań niepożądanych. 

Coraz lepiej poznajemy prozdrowotne korzyści,  jakie daje kannabidiol i stosujemy go na wiele powszechnych problemów m.in.  stany zapalne, ból, infekcje, zaburzenia snu i spadek nastroju.

Jako naturalna konsekwencja rosnącej popularności olejków konopnych nasuwa się pytanie – czy dzieci też mogą z tego korzystać? Czy to dla nich bezpieczne? 

Odpowiedź na oba pytania brzmi – TAK. 

Zapewne nie wszyscy wiedzą, ale rodzimy się z receptorami kannabinoidowymi,
naturalne  kannabinoidy znajdują się w mleku matki i odgrywają dużą rolę  nie tylko po porodzie, ale również w rozwoju prenatalnym człowieka. Badania wykazały, że aktywacja receptorów CB1 układu endokannabinoidowego ma kluczowe znaczenie dla powstania odruchu ssania u  noworodków.

Kannabidiol pochodzi wprawdzie  z konopi, ale jest kannabinoidem, czyli substancją całkowicie naturalną dla ludzkiego organizmu ( organizm wytwarza własne kannabinoidy)
i  może  być wykorzystywany dla poprawy samopoczucia i zdrowia, również u dzieci. 

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące stosowania produktów konopnych u dzieci, czyli wszystko to, co rodzic wiedzieć powinien.

Czy dzieci mogą kupować produkty konopne?

Produkty konopne zawierające  poniżej 0,2% tetrahydrokannabinolu  są w Polsce legalne
i  dopuszczone  do obrotu. Oznacza to, że zgodnie z  prawem można je sprzedawać, kupować, posiadać i używać.

Czy dzieci mogą kupować olejki konopne? 

W tej kwestii trudno o jednoznaczną odpowiedź. Kannabidiol nie jest używką, jest legalny, jego zakup nie wymaga recepty i nie ma żadnego prawa, które określałoby wiek, od którego można nabywac produkty z kannabidiolem, więc teoretycznie kupić go może nawet kilkuletnie dziecko. 

W praktyce  granica wieku, od której dziecko może samodzielnie nabyć produkt
z konopi wynosi w naszym kraju 18 lat, czyli wymagana jest pełnoletność i sprzedawca może zażądać od klienta dowodu osobistego. 

Czy dzieci mogą przyjmować kannabidiol?

Zdecydowanie tak, istnieje wiele naukowych doniesień na temat ogromu  korzyści,  jakie daje medyczne zastosowanie kannabidiolu u dzieci.

Co ciekawe, właśnie pozytywny efekt  podawania  kannabidiolu  dzieciom  spowodował
w  środowisku medycznym  wzrost zainteresowania związkami obecnymi w konopiach. 

Wielu rodziców widzi w produktach konopnych szansę na poprawę stanu zdrowia
i samopoczucia swoich dzieci. Najczęściej dotyczy to lekoopornych terapii, w których klasyczne metody  leczenia nie przynoszą spodziewanych efektów. 

Po olejki z konopi  najchętniej  sięgają rodzice dzieci z autyzmem, ADHD, atakami epilepsji, stanami lękowymi, zaburzeniami koncentracji,  uwagi  i pamięci, zaburzeniami snu. Przy podejmowaniu decyzji  kierują się głównie ogólnodostępnymi informacjami oraz opiniami innych  rodziców, którzy stosują kannabidiol i widzą jego terapeutyczną moc. 

Układ endokannabinoidowy,  czyli jak kannabidiol działa na organizm 

A co medycyna mówi na temat podawania kannabidiolu dzieciom? Czy  badania naukowe potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo stosowania kannabidiolu u najmłodszych? 

Generalnie na temat kannabinoidów obecnych w konopiach, ich właściwości i działania na ludzki organizm nadal nie wiemy wszystkiego. Trwające od lat badania potwierdziły  wprawdzie korzystny wpływ kannabidiolu na nasze zdrowie, jednak wiedza  jaką posiadamy w tym zakresie nadal jest niepełna.

Być może dzieje się tak dlatego, że układ endokannabinoidowy, jeden z najważniejszych układów naszego organizmu, odpowiedzialny za wszystkie zachodzące w nim procesy fizjologiczne i zachowanie równowagi, ma przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Kannabinoidy roślinne ( kannabidiol i inne ) łączą się z receptorami tego układu i w ten sposób mają wpływ na funkcjonowanie wszystkich narządów, a  dokładniej – pobudzają komórki  do pracy i walki z patogenem, jakim jest np. ból, infekcja czy stres.

Warto wiedzieć, że organizm wytwarza własne kannabinoidy, zwane endokannabinoidami,
a fitokannabinoidy pochodzące z konopi ( czyli  właśnie kannabinoidy roślinne, w tym kannabidiol ) wykazują identyczne właściwości i doskonale je zastępują w momencie deficytu i zachwianej  równowagi biologicznej. 

Tak w wielkim skrócie wygląda mechanizm działania kannabinoidów na nasz organizm – pośrednikiem jest genialnie skonstruowany układ endokannabinoidowy, odkryty dopiero pod koniec XX wieku i jeszcze nie do końca poznany.

Stosowanie kannabidiolu u dzieci 

Generalnie produkty konopne przeznaczone są dla dorosłych, jednak nie ma jasno sprecyzowanych przeciwwskazań do tego, by  podawać je dzieciom, wręcz przeciwnie.

Na bazie kannabidiolu powstał lek o nazwie EPIDIOLEX stosowany u dzieci
z padaczką. Jego zadaniem jest niwelowanie stanów napadowych opornych na dotychczasowe leczenie

EPIDIOLEX to jedyny lek dla dzieci zawierający kannabidiol i zatwierdzony przez Agencję Żywności i Leków.  Można podawać go dzieciom powyżej 1 roku życia.

Akceptacja kannabidiolu jako produktu leczniczego to najlepsza rekomendacja dla tego związku i jego prozdrowotnych właściwości oraz sygnał, że stosowany  w odpowiednich  dawkach nie zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu dziecka. 

Badania kannabidiolu w kontekście stosowania go u dzieci koncentrowały się głównie na jego właściwościach w zakresie zmniejszania napadów padaczkowych, ale  obecnie badane są również inne możliwości jego zastosowania.

Ostatnie wyniki badań są bardzo obiecujące, potwierdzają skuteczność leczenia konopiami indyjskimi ( czyli kannabidiolem w połączeniu z psychoaktywnym tetrahydrokannabinolem ) u dzieci ze spektrum autyzmu. Terapeutyczne działanie konopi indyjskich wpływa na poprawę zachowania ( ogranicza wybuchy negatywnych emocji), zmniejsza niepokój
i  znacznie poprawia komunikację. 

Potencjał leczniczy kannabinoidów jest ogromny i z pewnością możemy oczekiwać większej ilości badań dotyczących możliwości stosowania  ich u dzieci. 

Kannabidiol dla dzieci – kiedy daje największe korzyści? 

Kannabidiol nie uzależnia i jest bezpieczny, a jedyne skutki uboczne mogą być wynikiem wyłącznie zbyt dużej dawki i nie zagrażają zdrowiu ani życiu. Przyjmowanie kannabidiolu nie grozi żadnymi problemami, a może zdecydowanie poprawić samopoczucie  dziecka
i przywrócić mu radość życia.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na różnego rodzaju przewlekłe dolegliwości – śmiało sięgnij po olejki konopne, jest duża szansa, że przyniosą ulgę.

Przykłady zaburzeń i dolegliwości oraz chorób ogólnoustrojowych, w których kannabidiol daje czasami więcej korzyści niż leki apteczne, w dodatku  przy braku działań niepożądanych:

 • Epilepsja
 • Autyzm
 • ADHD
 • Niepokój 
 • Choroby nowotworowe/ Białaczka
 • Depresja
 • Bezsenność 
 • Objawy przeziębienia i grypy
 • Ból głowy, brzucha
 • Stany lękowe – np. lęk separacyjny (  przed pozostaniem w obcym miejscu – przedszkolu lub szkole)
 • Dystrofia mięśniowa
 • Problemy neurologiczne
 • Astma
 • Choroba lokomocyjna
 • Problemy skórne.

Do kannabidiolu warto podchodzić zdroworozsądkowo i nie traktować go jako cudowny lek, którym nie jest. Kannabidiol sam w sobie niczego nie leczy, ale przynosi ogromną ulgę
w objawach wielu  chorób.  Prawdopodobnie spowalnia rozwój niektórych schorzeń, a nawet hamuje wzrost komórek nowotworowych,  wzmacnia organizm przy chorobach
z autoagresji oraz pomaga utrzymać dobrą ( lepszą ) formę przy wyniszczających, agresywnych terapiach onkologicznych. 

Czy kannabidiol może zaszkodzić dziecku? 

Nie ma żadnych dowodów na to, że stosowanie kannabidiolu jest szkodliwe dla dzieci. 

Naturalne suplementy diety, takie jak kannabidiol, są całkowicie bezpieczne dla najmłodszych  i dzieci mogą  czerpać korzyści zdrowotne z ich zażywania podobnie jak dorośli.  Również wszelkie zalecenia odnośnie bezpiecznego stosowania są takie same dla rodziców, jak i dla  ich pociech. 

O czym powinni pamiętać rodzice decydujący się na podawanie swojemu dziecku kannabidiolu? 

Pierwszy krok to konsultacja z pediatrą, ponieważ zadaniem lekarza jest dopasować odpowiednią dawkę. Olejki dawkuje się w przeliczeniu na kilogram masy ciała, więc
z pewnością będą to ilości znacznie mniejsze niż dla dorosłych.

W przypadku dzieci doskonale sprawdzają się olejki o mniejszym stężeniu.

Kolejny ogromnie ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę to przyjmowanie przez dziecko innych leków. W takim przypadku  niezbędna jest zgoda lekarza, gdyż kannabidiol
( zwłaszcza w bardzo dużych dawkach) może zaburzać metabolizm leków i doprowadzić do ich niebezpiecznego stężenia w organizmie.

Są to  niezwykle rzadkie przypadki i dotyczą sytuacji, w których znacznie przekroczono dopuszczalne normy.

Olejki konopne są bezpieczne dla dzieci ponieważ:

 • Kannabidiol nie uzależnia,  nie jest psychoaktywny,  nie odurza, nie zmienia zachowania i postrzegania rzeczywistości, nie powoduje długotrwałych skutków ubocznych.
 • Kannabidiol nie spowoduje, że dziecko nabierze chęci na marihuanę czy inne narkotyki. 
 • Olejek konopny wysokiej jakości nie powoduje alergii – jest czysty, wolny od zanieczyszczeń  i metali ciężkich, to naturalny produkt roślinny.
 • Olejek konopny może być stosowany przez osoby na diecie.

W jakiej formie podawać dziecku kannabidiol? 

Producenci oferują konsumentom produkty konopne pod wieloma postaciami  – niektóre lepsze dla dzieci, inne gorsze. W jakiej formie kannabidiol będzie najlepszy dla najmłodszych?

 • Olejki. Najbardziej popularna forma, a przy tym wygodna i prosta w użyciu. Olejki dostępne są w małych, szklanych buteleczkach z kroplomierzem, co ułatwia dawkowanie. 
 • Słodycze. Cukierki czy żelki dzieci kochają najbardziej, należy tylko pamiętać
  o właściwym przechowywaniu w miejscu niedostępnym, aby maluch sam nie dobrał się do zapasów i  nie spożytkował ich jednorazowo. 
 • Syropy. Zawartość cukru właściwie dyskwalifikuje je jako zdrowy produkt, nie mniej dzieci lubią słodki smak, a poza tym łatwo można przemycić je  w jakiejś potrawie. 
 • Czopki. Używane raczej sporadycznie, w sytuacjach wymagających doodbytniczej drogi podania kannabidiolu np. podczas walki z pasożytami  i przy stanach zapalnych przewodu pokarmowego. 
 • Maści i kremy. Kannabidiol stosujemy zewnętrznie na wszelkie problemy skórne. Jest to bardzo bezpieczny sposób, ponieważ nie wymaga dawkowania. Warto wypróbować wcześniej  na małej powierzchni skóry, aby przekonać się, czy nie wystąpi alergia, co zresztą zdarza się niezwykle rzadko. 

Kannabidiol dostępny jest również w kapsułkach, nalewkach (na bazie alkoholu, więc ta forma zdecydowanie odpada w przypadku dzieci), w koncentratach oraz suszach i ziołach do waporyzacji. Tych form absolutnie nie polecamy dla najmłodszych. 

Zanim podasz coś dziecku – skonsultuj się z lekarzem.

Nawet najbardziej rzetelne informacje uzyskane na stronach internetowych nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. 

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną, pełni jedynie rolę  informacyjną i  nie może stanowić podstawy do samodzielnego rozpoczęcia lub zakończenia terapii.

Masz pytania i potrzebujesz pomocy oraz fachowej porady? Zapraszamy na bezpłatną konsultację, w czasie której uzyskasz niezbędne informacje na temat działania i dawkowania olejków konopnych.

Bezpłatna konsultacja na temat olejków konopnych 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zabezpieczona paczka

Wszystkie paczki starannie zabezpieczmy

Wysyłka na całą europę

Wysyłamy prezenty w każdą część Europy!

Bezpieczne płatności

Dzięki bramce Przelewy24

[]