Koszyk

Darmowa dostawa już od 249 PLN

✈ Wysyłka nawet w 20 minut od złożenia zamówienia

Olejek z konopi a narkotesty

Czy kannabidiol jest wykrywany przez narkotesty? Czy przyjmowanie kannabidiolu daje pozytywny wynik testu narkotykowego? Kannabidiol a narkotesty. Olejki bez tetrahydrokannabinolu.

Olejek konopny a narkotesty 

Czy stosowanie kannabidiolu może dać pozytywny wynik  testu na obecność narkotyków w organizmie? 

W Polsce przybywa fanów produktów konopnych. Jednak pomimo faktu, że świadomość społeczna w tym temacie rośnie, to  nadal panuje  dość popularna  opinia, że olejki konopne są rodzajem narkotyku i działają odurzająco.

Takie przekonanie jest oczywiście  całkowicie błędne, ponieważ kannabidiol nie ma właściwości psychoaktywnych. 

Główną substancją psychoaktywną w konopiach jest inny kannabinoid – tetrahydrokannabinol. Pozyskuje się go z konopi indyjskich, w przeciwieństwie do kannabidiolu otrzymywanego też z konopii, ale zupełnie  innego gatunku  tej rośliny – konopi siewnych, przemysłowych. 

Kannabidiol vs tetrahydrokannabinol

Oba te związki występują w konopiach najliczniej i należą do tej samej grupy tzw. kannabinoidów. I na tym podobieństwa się kończą. 

Tetrahydrokannabinol jest głównym składnikiem marihuany i odpowiada za jej psychoaktywne właściwości, a kannabidiol stanowi dla niego swoistą przeciwwagę i niweluje skutki jego przyjmowania.

Tetrahydrokannabinol odurza i destrukcyjnie wpływa na układ nerwowy, natomiast kannabidiol pomaga w walce z wszelkiego rodzaju uzależnieniami.  

W olejkach dostępnych na rynku  dopuszczalne jest stężenie tetrahydrokannabinolu nie wyższe niż 0,2%. Tak mówi polskie prawo.  A dlaczego w ogóle pozwala się na obecność tego związku w olejkach?

Otóż wszystkie związki obecne w konopiach, nie tylko kannabinoidy, ale również terpeny i flawonoidy wykazują wobec siebie synergiczne działanie. Śladowa ilość tetrahydrokannabinolu  w połączeniu z innymi związkami zwiększa lecznicze działanie olejku, a nie ma żadnego negatywnego wpływu na organizm. 

Olejki konopne / Kannabidiol a test narkotykowy 

Konsumenci produktów konopnych często zastanawiają się, czy przyjmowanie olejków wyjdzie na teście narkotykowym. Wątpliwości budzi zwłaszcza obecność tetrahydrokannabinolu w olejkach.

Jest to dość intrygujące zagadnienie, dlatego postaramy się rzetelnie wyjaśnić  jak ta kwestia wygląda w praktyce i  czy rzeczywiście olejki konopne mogą dawać pozytywny wynik testu na obecność narkotyków. 

Czy test narkotykowy wykrywa obecność kannabidiolu? 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dopuszczalna w Polsce ilość tetrahydrokannabinolu
w  olejkach konopnych wynosi 0,2 %. To znikoma ilość, która nie ma żadnego wpływu na wynik testu narkotykowego.

Więc na pytanie – czy test narkotykowy może dać pozytywny wynik podczas przyjmowania olejków konopnych  –  w większości przypadków odpowiedź może  być tylko jedna: NIE, ponieważ kannabidiol nie jest substancją narkotyczną, a tylko takie wykrywają testy.

Jednak, jak to często bywa, zdarzają się odstępstwa od reguły, czyli może dojść do sytuacji, w której przyjmując olejek konopny otrzymamy fałszywie dodatni wynik testu na obecność narkotyków. Ma to miejsce w dwóch  przypadkach:

  • jeśli przyjmowano olejki konopne w bardzo dużych ilościach, wtedy może dojść do kumulacji tetrahydrokannabinolu, mimo, że pojedynczy olejek zawiera jego śladową ilość 
  • jeśli stosowany olejek pochodził z niesprawdzonego źródła.

Wykrywalność kannabidiolu w testach narkotykowych  – podsumowanie 

  • Kannabidiol jest substancją bezpieczną, której nie wykrywają narkotesty, ponieważ nie monitorują jej obecności w organizmie.
  • Substancją psychoaktywną obecną w olejkach jest tetrahydrokannabinol, ale jego śladowa ilość dopuszczalna przez polskie prawo nie ma wpływu na organizm i wynik testu. 
  • Rutynowe testy narkotykowe nie wykrywają kannabidiolu, ale tetrahydrokannabinol
    i jego metabolity.

Jakie olejki konopne stosować? 

W Polsce legalne są produkty wytwarzane na bazie konopi siewnych, nie zawierające więcej niż 0,2% tetrahydrokannabinolu. Jest to znikome stężenie, które nie wykazuje działania psychoaktywnego. Taka ilość nie powinna mieć wpływu  na wynik testu narkotykowego, jednak wszystko zależy od jakości i składu produktu. 

Aby uniknąć kłopotliwej sytuacji, jaką niewątpliwie jest pozytywny wynik na obecność narkotyków, należy wybierać produkty posiadające certyfikaty będące wynikiem laboratoryjnej  analizy składu.

Olejki bez tetrahydrokannabinolu 

Warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są olejki z czystym kannabidiolem. Taki produkt nie zawiera  żadnych innych związków obecnych w roślinie, z której został pozyskany.  Ma to oczywiste wady i zalety.

Brak tetrahydrokannabinolu daje pewność, że  nie zaskoczy nas wynik testu narkotykowego, ale jednocześnie olejek pozbawiony jest synergicznego działania wszystkich kannabinoidów, co może mieć wpływ na efekty terapeutyczne.

Tetrahydrokannabinol w narkotestach 

Testy narkotykowe sprawdzają w organizmie obecność  tetrahydrokannabinolu oraz THC – COOH,  jego głównego metabolitu, ale śladowe ilości tego związku zawarte w olejkach konopnych nie powinny mieć znaczenia dla ich wyników. 

Mimo to, dla osoby regularnie przyjmującej olejki konopne ( głównie ich duże ilości) istotne mogą być informacje o tym, jak długo tetrahydrokannabinol  utrzymuje się we krwi, moczu
i  ślinie:

  • Metabolity związku  wykrywane są w moczu przez 3 do 15 dni, w dużej mierze  czas ten zależy od dawki i częstotliwości stosowania –  im większe i częściej, tym dłużej pozostają w organizmie – nawet do 30 dni. 
  • Tetrahydrokannabinol szybko usuwany jest z krwiobiegu, w osoczu wykrywa się  jego obecność tylko przez 5 godzin, i  mimo, że metabolity pozostają we krwi dłużej, bo około 7 dni, to  badania krwi wykonywane są  zdecydowanie rzadziej  niż badania moczu.Korzysta z nich głównie policja.
  • W ślinie tetrahydrokannabinol można wykryć przez 72 godziny od przyjęcia. Przy długotrwałym stosowaniu większych dawek czas ten wydłuża się. 

Test na obecność narkotyków 

Należy zauważyć, że żaden z testów narkotykowych nie szuka kannabidiolu. Testy te koncentrują się na nielegalnych i zabronionych  substancjach, takich jak tetrahydrokannabinol (marihuana), opioidy, amfetamina i alkohol. 

Reasumując – osoba przyjmująca olejki konopne może liczyć się z fałszywie dodatnim wynikiem testu narkotykowego.

Jak tego uniknąć? 

Należy przyjmować tylko produkty z renomowanego źródła, od sprawdzonego, zaufanego sprzedawcy i  nie przekraczać zalecanych dawek. 

Uspokajamy, że w przypadku fałszywie dodatniego wyniku  nie ma powodów do paniki, ponieważ próbka zostanie  przekazana do dalszych badań, które rozwieją wszelkie wątpliwości i dokładnie określą, jaka substancja została wykryta – kannabidiol czy tetrahydrokannabinol. 

W przypadku naszych olejków nie ma nawet najmniejszej szansy na pozytywny wynik testu narkotykowego, ponieważ są one THC FREE, czyli całkowicie pozbawione tetrahydrokannabinolu. aNIE, ponieważ kannabidiol nie jest substancją narkotyczną, a tylko  takie wykrywają testy, m. in. teyrahydrokannabinol i jego metabolity. 

Masz pytania i potrzebujesz pomocy oraz fachowej porady? Zapraszamy na bezpłatną konsultację, w czasie której uzyskasz niezbędne informacje na temat działania i dawkowania olejków konopnych.

Bezpłatna konsultacja na temat olejków konopnych 

Zabezpieczona paczka

Wszystkie paczki starannie zabezpieczmy

Wysyłka na całą europę

Wysyłamy prezenty w każdą część Europy!

Bezpieczne płatności

Dzięki bramce Przelewy24

[]